Przygoda rozpoczęła się przy wodospadzie Skógafoss

Z Rejkiawiku dojechaliśmy autobusem do podnóży gór Skógar przy wodospadzie Skógafoss, by rozpocząć naszą magiczną trasę w wgłąb lądu prosto do Landmannalaugar.

Pierwszy wodospad zrobił na mnie niezwykłe wrażenie. Mgła pojawiała się o opadała, deszcz mocno padał nam na głowy, ale nic  nie powstrzymało nas na chwilę przed zatrzymaniem się i zrobieniem kilku zdjęć, które chciałabym właśnie w tym wpisie przedstawić.  Nie będę opisywać jakie ten widok zrobił na mnie wrażenie, bo chyba nie muszę. Pierwsze stanęliśmy przed nim, by posłuchać szumu przepływającej wody, by następnie schodami do nieba udać się do jego szczytu i spojrzeć na wioskę w dolinie.

Tak rozpoczął się nasz trekking. Emocje – jednoczesny strach przed trasą i ekscytacja. Nie wiedziałam co czeka dalej, a było równie pięknie…

Skógafoss to wodospad położony na Skoganie w południowej części Islandii, na klifach dawnego wybrzeża. Po tym, jak linia brzegowa schowała się w kierunku morza (znajduje się teraz w odległości około 5 kilometrów), zachowały się dawne klify, równoległe do wybrzeża na setkach kilometrów, tworząc wraz z niektórymi górami wyraźną granicę między przybrzeżne niziny i wyżyny Islandii.

Skógafoss jest jednym z największych wodospadów w kraju o szerokości 15 metrów i wysokości 60 metrów. Ze względu na ilość rozpylanego strumienia wodospad konsekwentnie produkuje pojedynczą lub podwójną tęczę, która jest zwykle widoczna w słoneczne dni. Niestety ten niezwykły widok nas ominął.

Według legendy, pierwszy osadnik Viking w okolicy, Þrasi Þórólfsson, pochował skarb w jaskini za wodospadem. Po setkach lat miejscowi znaleźli go, ale byli w stanie tylko chwycić jeden pierścień, zanim zniknęli ponownie. Pierścień rzekomo został dany miejscowemu kościołowi, obecnie przebywa w muzeum.

Wodospad był miejscem do filmowania ekranizacji Marvel Studios: Thor: The Dark World, a także The Secret Life of Walter Mitty. W sezonie 5 z serii History Channel, Vikings, postać Floki zobaczył to miejsce, gdy odkrywa Islandię.

Już niedługo więcej…

No Comments

Leave a Comment