ILUSTRIA – zamiennik Canvy czy coś znacznie więcej?

Miło mi tu wrócić. Początek roku był u mnie intensywny, ledwo się obejrzałam, a tu już mamy marzec! 

Ostatnio dużo testuję, uczę się i poznaję. W moje ręce wpadają różne aplikacje i narzędzia, które mają sprawić, że publikowany content będzie jeszcze ładniejszy i skuteczniejszy niż do tej pory. 

Podczas jednego ze szkoleń zostałam zapytana, czy nie ma innych aplikacji do tworzenia contentu poza Canvą. Tak jak zapowiedziałam ostatnio na moim fanpage’u na Facebooku – tak robię, czas na recenzję ilustrii, czyli narzędzia, które nagle pojawiło się w moim życiu. 

Jeśli byliście na moich szkoleniach w ramach trasy Marketingu w Urzędzie czy na Tour Salon, mogliście zobaczyć możliwości tego narzędzia na slajdach. Jednak postanowiłam poznać go trochę bliżej i przygotować krótką recenzję. 

Do czego służy ilustria? 

To proste i intuicyjne narzędzie do tworzenia, ulepszenia i planowania treści w social mediach. Tak naprawdę można nim wykonać posty na różne kanały nie tracąc czasu na dostosowywanie ręczne wymiarów pod odpowiednie medium. Edytor jest stosunkowo prosty, dlatego obsługa nie jest mocno zaawansowana i to narzędzie spisze się dobrze zarówno dla osób mocno zaawansowanych graficznie, jak i dla początkujących.

https://ilustria.io/

Dzięki kalendarzowi można zaplanować posty na dany dzień i daną godzinę na określonym fanpage’u. To spore ułatwienie, bo na Twitterze i tak potrzebowaliśmy aplikacji zewnętrznej, która pozwoli zaplanować opublikować post o “złotej” godzinie, a nie czekać na ostatni moment. Pozwala także podejrzeć swoją pracę przed publikacją, ale także dzielić się pracą w zespole i wspólnie tworzyć projekty i harmonogramy postów. Co ważniejsze można sprawdzić wygląd posta nie tylko w wersji desktopowej, ale można sprawdzić także jego dopasowanie i kompresję pod inne kanały. 

Dzięki ilustrii można tworzyć niebanalne treści i przyciągające uwagę użytkowników. Można tworzyć tam różnego rodzaju formaty od tradycyjnych grafik – obrazków, po gify, prezentacje.

Praca zespołowa

Bardzo często nad projektami nie pracujemy w pojedynkę, a treści tworzy zespół lub różne osoby są odpowiedzialne za jego warstwę merytoryczną i techniczną na różnych etapach. Nie można też zapominać o równie ważnej i potrzebnej akceptacji.

https://ilustria.io/

Dzięki ilustrii kilka osób może jednocześnie opracowywać posty – ulepszać je, akceptować czy odrzucać. W przypadku jeśli jesteś szefem działu/ osobą odpowiedzialną za realizowanie strategii możesz mieć kontrolę nad treścią – Twoi pracownicy bez uprawnień moderatorskich nie mogą przepuścić treści bez Twojej akceptacji. 

Jak to działa? 

 • edytor tworzy grafikę,
 • przygotowuje treść wpisu,
 • planuje dany post o odpowiedniej porze,
 • Ty sprawdzasz, akceptujesz (lub nie 😉 ), przekazujesz uwagi, ewentualne poprawki. 
 • post publikuje się na danym profilu o określonym czasie. (uf! bez akceptacji admina nie przejdzie)

Co może jeszcze administrator?

Zarządzać płatnościami, użytkownikami, publikacjami. Ale oczywiście – może także tworzyć treści. 

Posty tworzy się nie tylko na bieżąco w wymiarze krótkoterminowym, ale możesz je także przygotować na zapas, czy tworzyć inspiracje dla swoich pracowników czy samodzielnie dla siebie – u nas w branży kreatywnej dobrze mieć jakieś “zaplecze” na wypadek gorszego samopoczucia czy  innych spraw. Zakładka „Szkice” daje możliwość przechowywania przygotowanych już postów, lub półproduktów, które można w każdym momencie opublikować. To świetne zaplecze treści dla Ciebie i zespołu. 

Możliwości w tworzeniu kreacji 

ilustria daje wiele możliwości. Jedną z nich jest korzystanie z banku profesjonalnych zdjęć z licencją do wykorzystania komercyjnego. Można przebierać z tysięcy zdjęć i wybrać te najbardziej odpowiednie. Tak naprawdę wystarczy jedno kliknięcie i grafika może być gotowa.

To nie byłoby takie proste, gdyby nie szablony. To dzięki nim można automatyzować pracę i jeszcze bardziej poruszyć swoją kreatywność. Z szablonów można korzystać w edytorze graficznym. 

Oczywiście możesz wybierać także z wielu ozdobników, fontów czy gotowych elementów. Nie brakuje również możliwości dołożenia własnych zdjęć, czy logotypów. 

Obsługa edytora jest bardzo prosta – przeciągasz elementy, dopasowujesz ich wielkość i przesuwasz w dowolne miejsce. Jedyne co ogranicza to zdecydowanie wymiary poszczególnych grafik w social mediach oraz Twoja własna kreatywność.

Mały przewodnik video: https://www.loom.com/share/76eaa7c4f01e45febd324556f6c4c65c

Małe podsumowanie – dlaczego warto, a czego mi brakuje? 

Minusy:

 • zdecydowanie minusem jest cena – pakiety do najtańszych nie należą – ale może to moje poznańskie marudzenie…
 • nie ma ogromnej różnicy między pakietem Basic, a Advanced. Wyższa i droższa wersja daje możliwość integracji Vimeo, Youtube (w Polsce raczej niewiele marketerów wrzuca przez apki zewnętrzne materiały na te kanały), za to wyższa wersja posiada możliwość tworzenia GIFów i bardzo ubolewam, że nie jest to w standardzie.
 • Enterprise to pakiet wyglądający obiecująco, jednak na dzień dobry nie dowiadujemy się jaka jest cena wyjściowa.
 • brak integracji z Instagramem.

Cennik można zobaczyć pod adresem: https://ilustria.io/pricing_1/

A na zakończenie plusy: 

 • duża baza zdjęć z licencjami – nie musimy  kupić dodatkowo stocka,
 • prosty i przyjemny, a do tego intuicyjny kreator idealny nawet dla osób startujących od podstaw z tworzeniem treści. 
 • możliwość pracy zespołowej – łatwe akceptowanie – Trello i Canva w jednym – tak można śmiało powiedzieć. 
 • alternatywą dla skomplikowanych programów graficznych – idealna dla małych i średnich firm decydujących się na samodzielne tworzenie treści.
 • dla startupów w cenie 19 Euro – to całkiem dobre i rozsądne rozwiązanie biorąc pod uwagę, że startupy rzadko posiadają całą gamę materiałów na start.  

Dla kogo idealne?

 • blogerzy i twórcy internetowi,
 • osoby odpowiedzialne za marketing w małych firmach, gdzie ciężko o grafika i wiecznie brakuje czasu na wszystko,
 • małych zespołów marketingowych, które cenią sobie optymalizacje zadań,
 • Urzędów Miast i zajmujących się marketingiem w administracji – dobra automatyzacja zadań. 
 • 30 dniowy, darmowy okres próbny, dzięki któremu możesz się określić czy to narzędzie jest dla Ciebie. 
 • możliwość pracy za darmo przez cały rok! Za polecanie znajomym ilustrii można uzyskać aż rok bezpłatnego użytkowania ilustrii dla jednego użytkownika! To świetne blogerów/influencerów. 

Myślę, że do ilustrii będę wracać po natchnienie oraz w celach zautomatyzowania sobie części pracy. 

Jeśli chcesz przetestować ilustrie skorzystaj z:

https://ilustria.io/

Oprócz darmowego miesiąca, otrzymasz 2 miesiące gratis!  Czyli korzystasz za free przez 3 miesiące. Więc śmiało korzystaj!

Materiał powstał przy współpracy z ilustrią.


No Comments

Leave a Comment