Nie dla przemocy wobec zwierząt!

W życiu przychodzą takie momenty, że idealnie przemyślana siatka na Instagramie nie ma znaczenia. To też Halloween ale historia niestety dzieje się naprawdę w Polsce.

Na granicy Polsko-Białoruskiej zatrzymano transport z tygrysami zmierzającymi z Włoch do Rosji.

Zwierzęta były wyczerpane, odwodnione, okaleczone. Ich stan był tragiczny. Do interwencji natychmiastowo przystąpiło poznańskie zoo, miasto Poznań i posłanka @katarzyna_ueberhan.

Wiadomość o tym przeczytałam w internecie, nie ukrywam, że chwyciło mnie to za serce. Jednak być na miejscu, kiedy ogromny samochód przystosowany do transportu koni przywiózł tygrysy było najdziwniejszym uczuciem.

Tygrysy dojechały do Poznania do Nowego Zoo.

Klatki były pokryte rdzą, zbyt małe dla tak dużych zwierząt, które skomlały z wycieńczenia i bólu. Niektóre bezwładnie leżały, inne próbowały wstawać w klatce. Okropny smród i zaduch panował w środku. Rozpakowanie było ciężkie, a tygrysy denerwowały się coraz bardziej. Jedne wyły, inne wydawały typowe dla tygrysów odgłosy. Scena była przerażająca. Te w klatkach nie potrafiły rozprostować kości a co dopiero te w drewnianych skrzyniach odcięte od światła. O tych mamy najmniej wiadomości – nadal nie wiadomo czy żyją… Tygrys, który zmarł w transporcie musiał okropnie cierpieć – jego skrzynia była zdemolowana i pokazywała wyraźne oznaki udręki dla zwierzaka.

Zastanawiam się jak ludzie mogą tak w bestialski sposób traktować niewinne zwierzęta. Nie ma przepisów, w Polsce brakuje azylu dla zwierząt z przemytu. Nie zdajemy sobie sprawy ile setek zwierząt przejeżdża przez Polskę nielegalnie na smierć i handel. Nie wiemy czy w tym samym czasie inne zwierzęta nie zostały wydane na pewną smierć u tortury. Te podobno miały trafić do cyrku. Jaką rozrywką jest patrzenie na umęczone i torturowane zwierzęta.

To była pierwsza taka akcja w Europie.

Trzeba to powiedzieć głośno – to przemoc!

Mam nadzieję, że ta sytuacja czegoś wszystkich nauczy – rząd podejmie kroki regulujące możliwość odbicia takich zwierząt z przemytu, UE zaostrzy przepisy dotyczące kontroli granicznych, a ludzie otworzą serca i przestaną tak nieludzko traktować żywe zwierzęta.

Musimy powiedzieć stanowczo:
NIE dla handlu zwierzętami.
NIE dla cyrków ze zwierzętami.
NIE dla przemocy.

No Comments

Leave a Comment