Niedawno na moim Instastories pokazałam instrukcję, jak zagłosować poza miejscem zameldowania. Bardzo dużo osób zaczęło do mnie pisać, a same stories osiągnęło rekordowe wyniki. Chciałabym ten wpis poświęcić temu tematowi, a także, jak głosować za granicą.
Głosowanie poza miejscem zameldowania – to proste!
Mieszkasz w innym mieście niż jesteś zameldowana/ny? To nie problem. Łatwo możesz uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Te kwitek pozwoli nie tylko głosować w mieście w którym przebywasz, ale tak naprawdę pozwala zagłosować JEDNOKROTNIE w komisji wyborczej w której nie jesteś zarejestrowana/ny. Dajmy na to, że w niedzielę 13 października będziesz w podróży – możesz z tym zaświadczeniem wybrać dowolną komisję w Polsce i złożyć tam swój głos. A może Twój ulubiony kandydat nie startuje z Twojego okręgu? To też nie problem – dzięki zaświadczeniu możesz zagłosować WSZĘDZIE (oczywiście w granicach Rzeczpospolitej Polski).
Jak to zrobić? Drogi są dwie – obydwie niezwykle proste i szybkie.
Głosowanie offline:
Krok pierwszy – wybierz się do swojego Urzędu Miasta (w niektórych gminach ewidencję ludności może prowadzić Urząd Stanu Cywilnego).
Krok drugi – znajdź ewidencję ludności.
Krok trzeci – pobierz wniosek, wypełnij dane i oddaj wniosek przy okienku.
Pamiętaj jednak, by zabrać ze sobą dowód osobisty – bez niego pobranie wniosku nie będzie możliwe.
Krok czwarty- odbierz zaświadczenie i okaż go w odpowiedniej komisji wyborczej, w której zamierzasz zagłosować!
Mi zajęto to 6 minut (plus dojazd, jednak i tak musiałam wybrać się do urzędu w innych celach, więc zrobiłam to tak naprawdę przy okazji).
Nie możesz pójść do urzędu osobiście? Jak złożyć wniosek online.
1. Do 8 października złóż wniosek w gminie, w której chcesz głosować.
Możesz to zrobić elektronicznie przez portal 👉 www.obywatel.gov.pl
2. Do 11 października pobierz zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu, gdzie jesteś wpisany/a do spisu wyborców. Z zaświadczeniem możesz głosować w dowolnym lokalu wyborczym.
✉️ Wniosek możesz złożyć e-mailem lub za pośrednictwem portalu Obywatel.gov.pl
Jeśli chcesz wysłać wniosek o dopisanie do spisu wyborców przez internet – potrzebujesz profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić twoją tożsamość.
Sprawdź, jak założyć profil zaufany lub jak skorzystać z e-dowodu.
Jeśli chcesz zalogować się e-dowodem, potrzebujesz skrzynki ePUAP. Służy ona do komunikacji z urzędem. W skrzynce znajdziesz na przykład swoje pisma wysłane – za pośrednictwem serwisu OBYWATEL.GOV.PL i platformy ePUAP – do urzędu Jeśli jeszcze nie masz skrzynki, założysz ją przy pierwszym logowaniu do e-usług.
Więcej: 👉 https://www.gov.pl/web/
Usługa jest bezpłatna.
Pamiętaj!
Urzędnik nie dopisze cię do spisu wyborców automatycznie. Najpierw musi odebrać i rozpatrzyć twój wniosek. Zrobi to w godzinach pracy urzędu. Koniecznie sprawdź przed wyborami, czy dopisano cię do spisu wyborców. Wniosek zawiera prośbę o powiadomieniu cię na twój adres e-mail o dopisaniu do spisu wyborców. Jeżeli nie otrzymasz odpowiedzi w ciągu 3 dni, skontaktuj się z urzędem – na przykład telefonicznie, osobiście lub za pomocą pisma ogólnego.
Dopisanie do spisu wyborców to nic innego, jak nabycie prawa do głosowania w innym okręgu wyborczym.
Nie czekaj na ostatni moment! Urząd może rozpatrywać wniosek nawet kilka dni lub poprosić o dosłanie dodatkowych dokumentów.
Uwaga!
Dopisanie się do spisu wyborców w innym okręgu upoważnia Cię do głosowania w DANYM NOWYM OKRĘGU. Zaświadczenie o prawie do głosowania pozwala Ci wybrać okręg bez wstępnej deklaracji, gdzie będziesz glosował/a.
Nie wiesz w jakim rejestrze wyborców jesteś? Często się przeprowadzasz i nie pamiętasz?
Jeśli nie możesz skorzystać z tej usługi – weź zaświadczenie o prawie do głosowania.
Takie zaświadczenie wyda ci urząd gminy:
- właściwy dla twojego miejsca zameldowania na pobyt stały lub
- w którym dopisano cię do rejestru wyborców na twój wniosek.
Z zaświadczeniem możesz głosować w dowolnym lokalu wyborczym:
- w kraju,
- za granicą,
- na polskim statku morskim.
Kiedy składać wniosek?
- najwcześniej – w dniu ogłoszenia wyborów,
Wyborca, który zgłosił się do spisu wyborców sporządzonego przez konsula i zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem głosowania, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania.\
Jeśli masz jakieś pytania pisz śmiało w komentarzu lub na mój profil na Instagramie. Tam odpowiadam najczęściej i najszybciej.
Mam nadzieję, że zmotywowałam kogoś do zagłosowania. Nie warto szukać wymówek – procedury są prostsze niż może nam się wydawać!
No Comments