Video promocyjne miast. Jak zrobić to inaczej?

Video marketing zdecydowanie stał się podstawą dobrego contentu marek. W startegii komunikacji marek komercyjnych ten format zajmuje honorowe miejsce, ale warto pochylić się nad nim także w kontekście promocji miast. Nowe technologie i szybki rozwój mediów społecznościowych pozwalają skrócić dystans między marką, a odbiorcą, co pozwala budować wizerunek oraz pozytywne relacje.

Z artykułu nauczysz się:

 • w jaki sposób przygotować się do tworzenia video promocyjnego,
 • jak wykonać nieszablonowe video promocyjne,
 • promować spot jednostki w mediach społecznościowych,
 • docierać do odpowiednich grup odbiorców video.

Odpowiednie wykonanie spotu video dla marki miasta lub gminy jest ważnym i nierozłącznym elementem promocji jednostki samorządu w mediach społecznościowych, ale nie tylko. Aby stworzyć skuteczny przekaz należy odpowiednio się przygotować, poznać odbiorcę, zastanowić się nad celami spotu, a przede wszystkim pozwolić sobie na niestandardowe podejście do promocji.

 

Zanim pojawi się kamera…

Sukcesem każdego projektu jest przemyślane działanie i strategia. Zanim kamera “wjedzie” na plan filmowy potrzebne jest ułożenie szczegółowego scenariusza. To jednak nie może obyć się bez pewnych elementów.

 1. Należy zastanowić się jaki ma mieć cel dane video promocyjne – czy ma budować wizerunek, promować kulturalno-turystyczne walory miejsca, zachęcać do inwestowania w gminę, a może cel jest znacznie inny niż standardowy. Zdarza się przecież tworzenie spotów edukacyjnych czy aktywizujących do określonego działania, np. korzystania z komunikacji miejskiej.
 2. Następnie trzeba zastanowić się, kto będzie głównym odbiorcą. Czy będzie to grupa studentów, a może emerytów, rodzin, czy singli? To do kogo kierujemy przekaz jest ważne, ponieważ każda z grup oczekuje czegoś innego, a tylko spersonalizowane treści mogą w pełni spełnić dany cel.
 3. Następnym punktem jest wybranie tonu oraz tego, co chcemy pokazać. Wiadomą sprawą jest, że w spocie dla seniorów nie wypada pokazać młodzież jeździ na deskorolce, czy turystom “wrzucać” mało oczywiste fakty o danym miejscu.

Kiedy znamy cel, odbiorcę oraz przedmiot video należy spełnić następne warunki.

Ważny jest wybór stylu, technologii wykonania, aury, prezentacji elementów szczególnych, wartych pokazania, dobór aktorów/statystów.

Dopiero, kiedy jesteśmy pewni, że projekt spina się ze sobą można przystąpić do realizacji.

 

Nieszablonowe video promocyjne

Bardzo dobrym pomysłem jest pokazać piękno miejscowości, jednak w połączeniu z nieco niestandardową formą, lekkim odchyleniem od standardów nałożonych tradycją i popularnym w Polsce, “bo nie wypada” można stworzyć spot inny niż wszystkie.

Do najważniejszych elementów zapadania w pamięci osób z grupy docelowej jest stworzenie materiału krótkie, treściwego, a przede wszystkim intrygującego. Na początku trzeba zaprosić do wspólnego oglądania, a na końcu utwierdzić w przekonaniu widza, że to co obejrzał było tego warte i oczywiście przypomnieć o marce miejscowości.

Co jest tu istotne – pod żadnym pozorem nie wolno zapominać o identyfikacji wizualnej marki – logotypy, kolorystyka czy chociażby sama nazwa powinna pojawić się na początku i końcu dobrego video. Dzięki temu budzi się bezpośrednie skojarzenie znaku rozpoznawczego do tematyki, nawet wśród osób, które nasz spot widziały tylko “przelotem”.

Do jednych z najważniejszych elementów należy również sama długość video. Spot powinien trwać od 20-30 sekund, jego rozwinięcie przeznaczone szczególnie do mediów społecznościowych może posiadać formę standardowego teledysku, czyli do 3,5 minuty.

Nie zaleca się tworzenia video dłuższego, głównie z powodu szybkiej utraty zainteresowania przez widza, który stawia na następujące elementy czas trwania video i jego atrakcyjność.

 

Szokuj!

Najdłużej zapamiętujemy coś nietypowego, niecodziennego i najlepiej szokującego. Doskonale wie o tym miasto Łódź, które w ubiegłym roku zaskoczyło wszystkich nieszablonowym spotem promującym nowo odrestaurowany dworzec. Spot “Ajlowju Łódź” znany bardziej jako “Łódź ku”wa” zaszokował wszystkich i mimo, że rozbił się o sporą krytykę przez wyłamanie się z pewnego schematu kultury, to zdecydowanie pokazał jak bardzo zmieniła się dawna Łódź Kaliska; z dawnego brzydkiego i szarego dworca, na nowoczesny budynek przy którym, aż chce się zacytować Cezarego Pazurę.

Dla przypomnienia:

Edukuj

O filmach edukacyjnych można powiedzieć wiele, jednak mimo, że nie są one bezpośrednio spotem promującym, jednak dobra kampania video uświadamiająca społeczeństwo może zdecydowanie bardziej wpłynąć na wizerunek miasta czy gminy niż idealnie zaplanowana i przemyślana reklama, która po czasie jednak nie spełnia założeń.

Tu po raz kolejny można odwołać się do miasta Poznań, która przygotowała historię idealną, skalowalną na róże inne miasta, a dodatkowo zaskakująca – mowa oczywiście o nocnym spacerze słonia i akcji sprzątania po swoim psie.

“Młodość bez procentów” to propozycja miasta Gdańsk, która porusza problem sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Spot przemyca humor, scenkę rodzajową i realia społeczeństwa by naświetlić ważny i coraz bardziej popularny problem.

Oprowadzaj

Województwo Śląskie w najnowszym spocie promującym województwo postawiło nie tylko pokazać piękno województwa, ale także oprowadzić po charakterystycznych miejscach, by pokazać zróżnicowanie regionu.

Dzięki temu odbiorca poznaje miejsca warte odwiedzenia, widz poniekąd czuje się jakby spacerował po województwie i odkrywał jego zakamarki – od miast, po góry, pustynie, lasy, kopalnie i inne interesujące miejsca, które mogą wydawać się zwykłe, a jednak w tym świetle odkrywa się je na nowo. Dzięki takim video-spacerom odbiorca mocniej utożsamia się z regionem, co wpływa na jego atrakcyjność.


Daj się narysować

Kto powiedział, że video to tylko film. Kreskówki i animacje także mogą być doskonałą inspiracją dla miasta, by pokazać się z nieco innej strony. Spot wcale nie musi być kierowany do dzieci, jak cykl bajek “Rybek z Rybnika”:

Rybek to wesoła postać, która opowiada o mieście tworząc jego ciepły wizerunek.

Spot może być jednak nieco bardziej ogólny, jak np. #MojeJastrzebie pełne pasji, czyli nowy spot Miasta Jastrzębie-Zdrój pokazujący w 60 sekund jakie jest miasto i co ciekawego można w nim robić. Spot skierowany jest zarówno dla turystów, by poznali walory powiatu, jak i mieszkańców.


Ta forma staje się także bardzo dobrym sposobem na prowadzenie kampanii społecznych. Wiele miast w tym Poznań za pomocą animacji przekonują do decydowania o mieście przez mieszkańców. Kreskówki pobudzają wyobraźnię zatem stają się ważnym elementem budzenia świadomości na dany temat.

 

Zaczaruj

30 sekund wystarczy, by pokazać to co najlepsze w mieście – tak wygląda wejściówka kanału na YouTube Miasta Poznań. Krótka wersja dłuższego nieco spotu oczarowuje. Samo video promocyjne dodatkowo w niestandardowy sposób “oprowadza” widza po mieście. To właśnie “Kalejdoskop” miasta Poznań. Spot pokazuje, że miasto jest zaskakujące, zachwyca i dodatkowo daje wachlarz możliwości dla osób bez względu na wiek. Zjawiskowe ujęcia z drona, ujęcia stylizowane na kalejdoskop, optymistyczna muzyka i spójna koncepcja zdecydowanie może oczarować mieszkańców, ale także przybyłych do miasta.


Publikacja w mediach społecznościowych

Publikacja w mediach społecznościowych często wymaga większego nakładu pracy, niż tradycyjne formy przekazu. Video to nie tylko publikacja na YouTube. Facebook, Twitter, a nawet Instagram dają fantastyczne pole do popisu i promocji danego materiału.

Zanim jednak wrzucimy na daną platformę należy zastanowić się czy:

 1. Video jest przygotowane pod naszą grupę odbiorców – czy grupa na danym profilu z grupą potencjalnych odbiorców są ze sobą zgodne.
 2. Upewnij się, że rozmiar, rozdzielczość, czy długość jest zgodna z wymaganiami poszczególnych platform.
 3. Jeśli pojawia się wiele dialogów zadbaj o napisy. (nie tylko ze względu na osoby niepełnosprawne, a nowy trend oglądania video bez dźwięku.
 4. Zadbaj o Call to action (“np Podaj dalej!”, “Odwiedź nas!”, oraz obrandowanie viedeo. Nie można g wypuścić bez znaków identyfikacji wizualnej danego miejsca.
 5. Publikuj bezpośrednio na kanale.

 

Szczególną platformą o której należy pomyśleć podczas promocji swojego spotu jest poza YouTubem sam Facebook. Warto zamiast wrzucać link publikować spot bezpośrednio na swoim profilu. Dzięki temu znacznie prościej osiągnąć wysokie wyniki organiczne wpisu, a dodatkowo łatwiej targetować reklamę na odpowiedni grupy docelowej.

Od niedawna na Facebooku można wykorzystać video w jeszcze jeden sposób, a dokładniej na zdjęciu w tle fanpage. Ruchome “zdjęcie” zdecydowanie wpada w oko i jest ciekawym urozmaicenie na typowym profilu. Dla marek miast to idealne miejsce do promocji swojego video-spotu promocyjnego i bezpośrednie skupienie odwiedzającego profil na jego tematyce i ważnych walorach miasta czy gminy.

Tu warto zapoznać się z wytycznymi Facebooka co do publikowanego materiału video w tle. Nie może być ono krótsze niż 20, ani dłuższe niż 90 sekund, a jego rozmiar powinien mieć 820 x 312 pixeli. Z tej możliwości bardzo dobrze skorzystały miasta Gdańsk, Łódź czy Jastrzębie-Zdrój pokazując na krótkim video to co w mieście najlepsze. W pewnym stopniu zabija to nudę na standardowym profil, skupia uwagę widza, a przede wszystkim pozwala wyrazić znacznie więcej niż za pomocą jednej grafiki.

No Comments

Leave a Comment